Takip Edin :
 • 0530 574 11 37
 • 0216 519 27 19

Hamam Tarihi ve İlk Hamamlar

Hamamın Asur´ da eski İsrail krallıklarında sık kullanıldığı ve günümüze kadar gelen Şita havuzları vardır. Klasik Yunan´dan günümüze kadar gelmekte olan tipik hamam mimarisinin başlangıcı dikkat çeker. Bu mimari Roma ve Bizans zamanında daha da gelişerek Türk hamamının stiline ulaşmıştır.

Yunanlarda spor ve yıkanmak en önemli aktivitelerin başında geldiğinden Roma´da çok büyük genel hamamlar yapılmaya başlandı. Bu hamamların adı lavatrina ve balneya olarak bilinir. Roma´da banyo küveti de yapılmıştır ve tipik bir Roma hamamı kolonlar ve kemerler üzerine oturtturulmuş kubbeler, döşeme, duvar mozaikleri, mermer yerler mimarinin önemli bir parçasıydı. Künkler yardımıyla yer altından hamamlara, kaynatılan suyun buharı ve ısısı verilir. İmparatorluk devrinde 24 saat açık çalışan Roma hamamlarının bölümleri şöyle sıralanır:

* Paleestra spor alanı
* Atrium bekleme yeri

Bu iki alan hamama giriştir.

Apaditorium: Soyunma alanı
Tepidarium: Yağlanma, terleme, dinlenme yeri
Kaldarium: Hamamın yıkanmak için olan sıcak bölümü
Lokarikum: Hamamın buhar banyosu
Frigidarium: Soğuk su ile yıkanma alanı

Daha sonra konuşma holleri, dinlenme salonları, kütüphaneler olarak başka bölümler de bulunurdu.

Osmanlı hamamları düşünüldüğü zaman kısmen Roma hamamlarını andırırdı. İstanbul´da tarihi olan 78 tane hamam vardır ve genellikle hamama girildiğinde ilk olarak camegaha girilmiş olur. Bu yapının ortasında bir havuz vardır ve bir kubbeyle kapatılmıştır. Bu yapı, soyunma odalarına açılır. Camegahtan çift kapı ile kubbeyle kapalı olan soğukluğa girilir ve soğukluk geniş bir kubbenin altında olan sıcaklığa açılır. Sıcaklıkta terlemeyi sağlayan geniş ve büyük bir göbek taşı mevcuttur. Göbek taşının olduğu yerlerde kenarlarda değişik sayıda kurnalar bulunur. Sıcaklık odasının sağında ve solunda ise soğuk kurnalı odalar vardır ve bunlar yine bir koridor ile dinlenme odalarına açılır. Bunlar da bir koridorla soyunma odalarına bağlanır. Isınma Romalılardaki gibi kuntlarla merkezi olarak yapılır.

Türk hamamını özetleyecek olursak; giriş, camegah, camegahın etrafında soyunma odaları, kurnalı soğukluk, göbek taşlı ve kenarlardan kurnaları olan sıcaklık odaları bulunur. Soğukluk odalarının kenarlarında da Halvet, dinlenme odaları vardır. Hamama gidilen soyunmalıkta elbiseler çıkarılır, sonra soğuklukta yıkanılır, daha sonra sıcaklık odasına girip göbek taşında terleyip natır tarafından keselenilir ve kurnalarda yıkanılıp tekrar soğukluğa çıkılır, istenirse burada da yıkanılır, son olarak halvette dinlenilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

 • Kese Yapmanın Cildimize Faydaları
  Osmanlı´dan günümüze kadar ulaşan hamam keselerinin birçok faydası bulunmaktadır kese yapmak bizim ülkemizde değil tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır.
 • Hamama Gitmenin Faydaları Nelerdir?
  Hamamlar, rahatlanmak ve temizlenmek amacıyla eskiden beri kullanılırdı ama günümüzde daha çok keyif amaçlı olarak gidilen hamamların en önemli fayda, vücudu dinlendirmektir.
 • Hamamın Vücuda Faydaları Neler?
  Tarihten bu güne kültürümüzde var olan hamam, bugün geleneksel ve modern olarak yine kültürümüzde yer almaya devam ediyor.
Açışış Saati : 06:30
Kapanış Saati : 02:00
Bize Ulaşın
 • Namık Kemal Mahallesi Keşif Sokak No:1/C Ümraniye / İSTANBUL
 • Telefon : 0216 519 27 19
 • info@metropolhamamspa.com