Turkish English Deutsch Arabic Russian French
 • 0530 574 11 37
 • 0216 519 27 19

Hamam Nedir?
7.02.2019

İçinde yıkanmak için yapılan, özel düzenlerle ısıtılan sıcak, soğuk akarsuyu olan kapalı yapı. Hamamın çok eski bir tarihi vardır. Hamam, Romalılar zamanında da biliniyordu. Vezüv Yanardağı´nın külleri altında kalan Pompei kentinde yapılan kazılarda, eski Roma hamamları tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkarılmıştır. Roma İmparatorluğu´nun egemen olduğu her yerde türlü hamamlara rastlanmıştır.

Türkler, İstanbul´u aldıktan sonra, Roma hamamını daha basitleştirerek, birçok hamam yapmışlardır. 16. yüzyılda yalnız İstanbul´da 168 çarşı hamamı vardı. Dünyada tanınan bir hamam çeşidi de Fin hamamıdır (sauna). Fin hamamı, buhar banyosu esasına göre yapılır. Çabuk terleyip kolay kilo vermek amacına yönelik olarak kullanılır.

Hamamlar, herkesin kullandığı bir yıkanma yeri olduğu için, sağlık bakımından üzerinde titizlikle durulacak bir konudur. Bu bakımdan, hamamların gözetmekle görevli oldukları sağlık şartlarını devlet bir yönetmelikle belirtmiştir. Buna göre, hamamların duvarları yerden 2 m.ye kadar mermer, mozaik olacak, daha yukarısı yılda en az iki defa badana edilecek, kullanılmış sular, hiçbir yerde birikmeden, kanalizasyona açılan ızgaralarla akıtılacaktır. Soyunma yerlerinin döşemeleri de temizlenebilir maddelerle kaplanmış olacak, bu bölümlerde ısı 20 dereceden aşağı düşmeyecek, müşteriye temiz peştamal, havlu verilecektir.

Bin yıldır temizliğin, şifanın aynı zamanda eğlencenin ve sosyal paylaşımın önemli bir temsilcisi olan hamam geleneği, Metropol Hamamı´nda günümüze uygun bir bakış açısıyla yeniden yorumlandı. Suyun arındırıcı gücünü, modern mimari ile tasarladığımız bir atmosferde misafirlerimize sunuyoruz.

2500 m2 alana kurulmuş olan nezih mekanımız; Türk Hamamı, Spa, Sauna Odası, Buhar Odası, Olimpik Yüzme Havuzu, Jakuzi, Macera Duşu, Kar Çeşmesi, Kova Duş bölümlerinden oluşmaktadır. Ayrıca bünyemizde bulunan profesyonel ekibimiz tarafından Kese ve Masaj Hizmeti de yapılmaktadır.

Özenle dizayn edilmiş olan tesisimizde, keyif ve huzur içerisinde vakit geçirebilmeniz adına herşeyi kusursuz planladık. Sizlerde kendinizi ayrıcalıklı hissetmek istiyorsanız mutlaka misafirimiz olmalısınız.

Tesisimiz sabah 6:30´da siz değerli misafirlerimize hizmet vermeye başlamaktadır. Kapanış saatimiz ise her gün gece 02:00´dir. Aracınızı kapımızda valemize teslim edebilir veya otoparkımızdan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Tesisimizde kendinizi evinizde gibi güvende hissedeceksiniz. Kamera sistemi ile donatılmış olan mekanımızda ayrıca değerli eşyalarınız da kilitli dolaplarda muhafaza altına alınabilmektedir. Dinlenme bölümünde yer alan kafemizden sıkma portakal suyunuzu yudumlarken aynı zamanda tv keyfi de yapabilirsiniz. Tesisimiz içinde yer alan tüm bölümlerden ilave bir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.

Kendinizi ayrıcalıklı ve huzurlu hissetmek istiyorsanız tesisimizde sizleri ağırlamakatan memnuniyet duyarız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

 • Isıtmalı Taş Yatakların Faydaları
  Metropol Hamam´ın en sevilen bölümlerinden olan ISITMALI TAŞ YATAKLARIN faydaları saymakla bitmiyor, bugünkü yazımızda sizlere Isıtmalı Taş Yatakların Faydalarından bahsedeceğiz.
 • Hamama Ne Kadar Sıklıkla Gidilmeli?
  15 günde bir hamama gitmenin ölü deriden arınmak için yeterli olduğunu söylüyor.
 • Hamam Ziyareti Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
  Metropol Hamam ve Spa Merkezi´nin sizlere sunduğu ultra lüx kullanım imkanı sonucu harika bir gün sizi bekliyor. Bir çok misafirimizin merak ettiği, Hamam Ziyareti Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir? sorusunun yanıtını ise bu içerikte sizlere sun
Açışış Saati : 06:30
Kapanış Saati : 02:00
Bize Ulaşın
 • Namık Kemal Mahallesi Keşif Sokak No:1/C Ümraniye / İSTANBUL
 • Telefon : 0216 519 27 19
 • info@metropolhamamspa.com
Bize Yazın...
Merhaba,
Metropol Hamam & Spa olarak size hizmet sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?