Takip Edin :
 • 0530 574 11 37
 • 0216 519 27 19

Göbek Taşı Nedir?

Kültürümüzde önemli yer tutan hamam gelenekleri, son dönemde yeniden trend olmayı başardı. Düğün öncesi kutlama rutinlerinde vazgeçilmez hale gelen gelin hamamından sonra damat hamamları da genç çiftler tarafından tercih ediliyor.

Hamamlarda çoğunlukla ortak kullanım alanının tam ortasında yer alan, mermerden yapılma düz platformlara göbek taşı adı verilir. Hamam ritüellerinin birçoğunda kullanılan bu platform, kullanışlı olmasının yanı sıra mimari bazı amaçlara da hizmet eder.

Pek çok insanın hamama gitme sebebi temizlenmektir. Günümüzde her evde bulunan ve günlük kullanım için oldukça uygun olan banyolar bile hamamın yerini tutamıyor. Yüksek ısı ile derinin yumuşamasını sağlayan hamamlarda, tellak ve natırlar tarafından sunulan keseleme hizmeti ile ölü deriden kurtulmanız mümkün. Ayrıca modern işletmeler içerisinde çeşitli masajlar ve bakımlar da hamam içerisinde sunuluyor.

Keselenmek isteyen herkes, göbek taşı üzerinde uzanarak hizmet alır. Bu nedenle platform, hamam içerisinde profesyonel yardım alınacak tüm hizmetlerde kullanılır. Ayrıca dinlenme ve terleme amacıyla da kullanıldığı bilinir.

Hamama girdikten sonra göbek taşı üzerinde uzanmak, ısının da yardımıyla kaslarınızı gevşetecek ve rahatlamanızı sağlayacaktır.Göbek taşının ısınma şekline bakacak olursak Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde yapılan kubbeli ve külhanla çalışan hamamlarda ,hamamın ve göbek taşının ısınması külhanda (ocakta) yanan odun veya kömürün ısısı ve dumanı hamamın altında bulunan cehennemlik denilen yerden geçerek ısınmayı sağlamış olur .

Yeni modern hamam, havuz ve saunaların yakıtı doğalgaz olduğundan ısınma kazan ve boyler sistemiyle yapılmaktadır. Eski hamamlarda olduğu gibi göbek taşında ve zeminlerde mermer altlarına döşenen ısıtma boruları yoluyla ısınma sağlanmaktadır. Burada önemli olan doğal döşeme taşının yeterli ısıya çıkarılmasıdır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

 • Hamama Gelirken Ne Getirmeliyim?
  Hamama Gelirken Ne Getirmeliyim? sorusunu sıkça sorulduğunu ve araştırıldığını farkettik ve sitemizde size konu ile ilgili bilgilendirme yayınladık.
 • Sauna Kullanım Kuralları
  İnsan sağlığına koruyucu vücudumuzun doğayla uyum içinde yaşama hazırlayıcı asrımızın en korkunç hastalığı olan stresin giderilmesindeki görevi kabul edilmelidir.
 • Şok Kovası Nedir?
  Sauna, buhar odası gibi sıcak spa üniteleri ve ya terapi uygulamalarının ardından vücudun diriliğini geri kazanması için uygulanan şok duşlama sistemidir.
Açışış Saati : 06:30
Kapanış Saati : 02:00
Bize Ulaşın
 • Namık Kemal Mahallesi Keşif Sokak No:1/C Ümraniye / İSTANBUL
 • Telefon : 0216 519 27 19
 • info@metropolhamamspa.com