Takip Edin :
 • 0530 574 11 37
 • 0216 519 27 19

Buhar Odası Nedir Faydaları Nelerdir?

Buhar odasındaki nem oranının yüksekliği sayesinde ciltteki nem kaybı az olur ve cilt dışarıdan da aldığı nem sayesinde toksinleri vücuttan uzaklaştırırken sıvı kaybına uğramaz. Ayrıca buhar odasındaki ısı sayesinde dolaşım sistemi hızlanır ve kandaki oksijen miktarı artış gösterir. Vücutta artan oksijen ise spor sonrasında kaslarımızda birikmiş olan laktik asidin daha hızlı parçalanmasını sağlar. Ancak buhar odasını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Ortam neminin çok yüksek olması nedeniyle buhar odası kullanımının 15 dakikadan daha fazla olmaması gerekmektedir.

Dolaşımı geliştirir
Buhar odasında oturmanın, özellikle yaşlı insanlarda kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Buhar odası terapisinin kan basıncını düşürdüğü ve kalbi daha sağlıklı tuttuğu yanı sıra ülserler gibi yaralar nedeniyle kırık cilt dokusunun onarılmasına yardımcı olduğu da gösterildi.

Cilt sağlığı
Hem buhar odaları hem de saunalar ısı nedeniyle bir kişiyi terletir Terleme gözenekleri açar ve dış cildi temizlemeye yardımcı olur.
Sıcak yoğunlaşma, kir ve ölü deriyi durulamaya yardımcı olur ve akne tedavisinde kullanılır.

Egzersiz kurtarma
Genellikle egzersiz yaptıktan sonra bir kişinin kasları boğazını hisseder. Bu ağrı, gecikmiş başlangıç ??kas ağrısı olarak bilinir ve hızlı ve sağlıklı bir iyileşme sağlamak için kasları rahatlatmak önemlidir.

Sert mafsalları gevşetir
Egzersiz öncesinde bir buhar odası da kullanılabilir, zira egzersiz öncesi ısınma gibi eklemleri gevşetir ve esnekliği arttırır.

Stresi azalır
Bir buhar odası, strese tepki olarak salınan hormon olan kortizol seviyesini de düşürebilir. Kortizol seviyesi düştüğünde insanlar daha fazla kontrole, rahatlamaya ve gençleşebilirler.

Sinüs açar
Buhar odasındaki ısı vücudun etrafındaki mukoza zarlarını açar. Bu, birisinin daha derin ve kolay nefes almasını sağlayacaktır.
Buhar odaları, sinüslerde ve akciğerlerde tıkanıklığı parçalayacak ve bu nedenle soğuk algınlığı tedavisi, sinüslerin blokajını kaldırma ve nefes almaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

Kalori yakar
Bir kişi buhar odasında olduğunda kalp atış hızı artar. Egzersizden sonra bir buhar odası kullanırlarsa, kalp atış hızı yükselebilir.
Uzmanlar, sağlıklı bir egzersiz programının yanında kullanıldıklarında, buhar odası tarafından üretilen ısı ve vücudun kendine özgü terlemesinin vücudu uyararak sağlıklılığı artıracağını bulmuşlardır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

 • Kese Yapmanın Cildimize Faydaları
  Osmanlı´dan günümüze kadar ulaşan hamam keselerinin birçok faydası bulunmaktadır kese yapmak bizim ülkemizde değil tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır.
 • Sauna Kullanım Kuralları
  İnsan sağlığına koruyucu vücudumuzun doğayla uyum içinde yaşama hazırlayıcı asrımızın en korkunç hastalığı olan stresin giderilmesindeki görevi kabul edilmelidir.
 • Sauna Nasıl Kullanılır?
  Sauna kültürü Finlandiya?dan gelmiş olup dünyanın her bir yanında vardır. Finlilerin bilindik ?Fin Hamamı? ile Türklerin ?Türk Hamamı? benzer özellikler taşır.
Açışış Saati : 06:30
Kapanış Saati : 02:00
Bize Ulaşın
 • Namık Kemal Mahallesi Keşif Sokak No:1/C Ümraniye / İSTANBUL
 • Telefon : 0216 519 27 19
 • info@metropolhamamspa.com
İletişime Geçin WHATSAPP 0530 574 11 37